Samodzielne wyszkolenie psa nie jest łatwe, ale możliwe. Jednak, żeby osiągnąć sukces szkoleniowy, potrzeba choć odrobinę podstawowej wiedzy o behawiorze psów, a przede wszystkim konsekwencji w postępowaniu z pupilem. Na pewno trzeba przygotować się na mozolną i czasochłonną pracę, wymagającą cierpliwości i opanowania. Jak wytresować psa, aby był posłuszny i niekłopotliwy wżyciu codziennym?

O właściwe wychowanie psa należy zadbać już od pierwszych chwil, kiedy trafia pod nasz dach. Zwykle w domu pojawia się szczenię, które jest wyjątkowo podatne na szkolenie. Takiego malucha niezwykle łatwo nauczyć podstawowych komend, które przydadzą się we wspólnym życiu. Ważne, aby do tresowania psa wykorzystywać pozytywne metody i absolutnie wyzbyć się przemocy. Pies zachęcony smakołykami podawanymi w momencie uzyskania oczekiwanych zachowań szybko zrozumie, że opłaca mu się wykonywać komendy przewodnika w zamian za ulubiony pokarm.

Niezwykle przydatnym urządzeniem pomocnym w tresowaniu psa jest kliker. Wydaje on charakterystyczny dźwięk, który ma się kojarzyć z prawidłowo wykonaną komendą i jednoczesną nagrodą. Wzmacnia on pozytywne reakcje psa, których od niego oczekujemy. Dla przykładu ucząc pupila komendy siad, w momencie kiedy pies ją wykona, należy użyć klikera i podać smaczek. Jest to dla psa wystarczający sygnał, że prawidłowo wykonał ćwiczenie. Do pozytywnych wzmocnień mogą posłużyć także ulubione zabawki, które otrzymuje pies zaraz po tym, jak właściwie wykona komendę.

Dobrze wychowany pies powinien być posłuszny. Codzienne tresowanie psa przynajmniej przez parę minut, utrwala pożądane zachowania. Systematyczne i regularne ćwiczenia, odbywające się zarówno w domu, ale także na spacerach, kiedy wokół jest wiele rozproszeń, pozwoli właścicielowi psa szybko osiągnąć upragniony efekt w postaci wyszkolonego pupila. Odpowiednia motywacja poprzez zabawy z przewodnikiem, umiejętne skupienie uwagi psa na sobie, a przede wszystkim konsekwentne postępowanie wobec czworonoga na pewno zaowocuje dobrze wyszkolonym, posłusznym psem.

Polecamy także książkę – Pozytywne szkolenie psów dla żółtodziobów
———–
Zdjęcie: pexels.com
CC-License: CC0