Pocenie się to naturalny proces oczyszczania skóry z toksyn. Codziennie tracimy kilku mililitrów do kilku litrów wody ze swojego organizmu, dlatego tak istotne jest uzupełnianie płynów, zwłaszcza podczas dużego wysiłku fizycznego. Pot wydzielany jest poprzez gruczoły łojowe. W okresie dojrzewania szczególnie u mężczyzn występuje nadmierna potliwość.

Przypadłość ta niezmiernie utrudnia życie młodzieńca. Nieustające, wilgotne dłonie, kropelki gromadzące się na czole i kilkukrotna zmiana ubrań w ciągu dnia przyczyniają się do unikania kontaktów towarzyskich. Nadmierną potliwość można pokonać lub zminimalizować w znacznym stopniu.

Jak poradzić sobie z nadmierną potliwością?

1) podstawą jest przestrzeganie higieny osobistej i stosowanie odpowiednich kosmetyków skierowanych do osób borykających się z nadmierną potliwością np. antyperspirantów z zawartością związków srebra,
2) skuteczną metodą są kąpiele w ziołach np. korze dębu lub brzozy skutecznie niwelują brzydki zapach i przywracają prawidłową pracę gruczołom łojowym. Woda w kąpieli powinna być ciepła, ale nie gorąca, czas „leżakowania” maksymalnie 20 min.,
3) sposób na pot to również trwała lub tymczasowa depilacja miejsc najbardziej podatnych na pocenie, jak pachy, plecy, tors.

Jeżeli powyższe środki zawodzą należy udać się do specjalisty, który zaleci leczenie farmakologiczne. W połączeniu z tradycyjnymi metodami powinno przynieść zamierzony efekt. W skrajnych przypadkach pacjent kierowany jest na chirurgiczne usunięcie gruczołów potowych.

———–
Zdjęcie: jeshoots.com/Jan Vašek
CC-License: CC0