Jak pokazują statystyki, coraz więcej młodych par ma problem z pozostaniem rodzicami. W celu zbadania problemu niezbędna jest odpowiednia diagnostyka, takie jak na przykład badanie nasienia, czyli seminogram. Dzięki niemu możemy ocenić czy ilość plemników jest wystarczająca, czy posiadają one odpowiednią jakość oraz czy ich ruchliwość jest na tyle dobra, aby mogło dojść do zapłodnienia.

Badanie nasienia to podstawowy krok, który umożliwia ocenę płodności partnera. Jeżeli planowanie ciąży ciągle zwieńczone jest porażkami, być może to właśnie słaba jakość plemników jest przyczyną niemożności poczęcia dziecka. Przed przystąpieniem do badania, pacjent musi spełnić określone wymogi lekarskie. Przede wszystkim, musi on zachować wstrzemięźliwość seksualną na okres od 3 do 5 dni przed przeprowadzeniem pomiaru. W tym czasie niewskazane jest również spożywanie alkoholu. Poddanie się badaniu nasienia jest polecane w razie problemów z płodnością u danej pary. W 2/3 przypadków to właśnie słaba jakość nasienia sprawia, że para nie może zostać rodzicami. Dlatego nim kobieta podda się specjalistycznym testom, warto jest wykonać to nieinwazyjne i stosunkowo tanie badanie.

Badanie polega na wytrysku wymuszonym, który oddawany jest do sterylnego pojemniczka, jaki następnie przekazywany jest do laboratorium. W renomowanych klinikach, oddanie spermy odbywa się w komfortowych warunkach, z zachowaniem pełnej intymności atmosfery. W niektórych przypadkach możliwym jest oddanie nasienia w warunkach domowych, po czym jak najszybsze dostarczenie go do kliniki.

Badania nasienia to również doskonały sposób na sprawdzenie stanu zdrowia mężczyzny. Tego typu diagnostyka pozwala bowiem na wykrycie nieprawidłowości w wypadkach takich jak stan zapalny lub alarmujący stan jakości plemników, co w przyszłości może znacznie polepszyć badanie płodności.

———–
Zdjęcie: pixabay.com/Hsciencefreak
CC-License: CC0