Od czasu do czasu zdarza się, iż zabrniemy w zbyt odległy zakątek internetu, zainstalujemy potrzebny nam program z nieznanego źródła, dostaniemy pendrive od znajomego. To najszybsze sposoby, by zarazić swój komputer wirusem – złośliwym oprogramowaniem takim jak koń trojański, keylogger, adware, spyware i wieloma innymi. Najczęściej objawia się to spowolnieniem działania, utratą danych, wyświetlaniem dziwnych komunikatów na ekranie, pojawianiem się nowych aplikacji których nie instalowaliśmy. Co robić, gdy widzimy te niepokojące zjawiska, jak usunąć wirusa z komputera?

Zaprzestańmy używać komputera do pracy i rozrywki.

Każde wpisywane przez nas hasła i tworzone pliki mogą zostać przechwycone przez włamywacza. Czas na zabawę będzie później – priorytet to zająć się zagrożeniem. Poza tym korzystanie z naszego komputera i tak pewnie jest już niekomfortowe w tym momencie.

 

Sprawdźmy istniejący stan zabezpieczeń komputera.

Czy na komputerze zainstalowany jest już program do usuwania wirusów? Jest to niezbywalna podstawa, o którą powinniśmy zadbać od samego początku. Jeśli jednak nie pomyśleliśmy o tym wcześniej, należy czym prędzej zainstalować jakiś pakiet. Nie trzeba martwić się o budżet – istnieją darmowe rozwiązania takie jak avast!, Microsoft Security Essentials, Comodo lub Avira.

Na dłuższą metę i w przypadku firm warto skorzystać z rozwiązań płatnych: Programy Antywirusowe

Użyjmy opcji skanowania wybranego antywirusa.

Po zainstalowaniu wybranego programu antywirusowego, powinniśmy wybrać opcję skanowania dysków twardych, ewentualnie także innych podłączonych nośników pamięci, jeśli takie są. W przypadku znalezienia wirusa, program zapyta się co z nim zrobić – przenieść do kwarantanny, zignorować, usunąć. Oczywiście chcemy usunąć szkodnika.

 

Skanowanie przy uruchamianiu.

Jeśli poprzedni krok nie przyniósł efektów, czas na cięższą artylerię. Zastosujmy opcję skanowania przy rozruchu komputera przez nasz program antywirusowy. W ten sposób wykryje on głębiej ukrytego, bardziej skomplikowanego przeciwnika. W przypadku wykrycia postępujemy podobnie jak w punkcie 3.

 

Wyczyśćmy rejestr i usuńmy zbędne śmieci.

Na koniec, żeby usprawnić pracę systemu i naprawić błędne wpisy do rejestru pozostałe po wirusie, możemy zastosować przeznaczoną do tego aplikację np. CCleaner. Pozwala ona szybko usunąć wszelkie niepotrzebne i niebezpieczne śmieci, które mogą zalegać w pamięci komputera.

 

Cieszymy się przywróconą sprawnością.

Po zastosowaniu się do wcześniejszych podpunktów i osiągnięciu sukcesu, przestajemy sobie i naszej ulubionej wyszukiwarce internetowej zadawać pytania typu „jak usunąć trojana” i „dlaczego to znowu nie działa”, bo nie mamy z tym więcej problemu. Możemy dalej używać komputera tak jak chcemy, bez obawy o kradzież lub utratę danych.

———–
Zdjęcie: Cheryl Cox/flickr.com/photos/ccox888/
CC-License: CC BY
Link: creativecommons.org/licenses/by/2.0/