O ile poprzednie ery mogły być w pewnym sensie nazywane erami książek, współczesna takiej szansy nie ma. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że książki cieszą się obecnie coraz mniejszą popularnością. Kiedyś jednak, były z chęcią czytane i pisane przez wielu. Gwarantowały uznanie oraz opinię intelektualisty. Dziś, więcej i więcej osób z kolei inwestuje w komputery. Niektórzy mówią, że jest to prawdziwa przyszłość współczesnej cywilizacji.
Rzeczywiście, wielu plusów komputerom odjąć nie można. Bez wątpienia, zasługują one na uznanie. Na rynku z roku na rok pojawia się coraz więcej nowych marek oraz modeli. Klienci mają w związku z tym nie lada problem. Dlaczego? Bowiem muszą zdecydować się na jedną konkretną ofertę, a długa lista dostępnych parametrów może niektórych przerażać. Szczególnie, jeśli nie posiadają żadnej wiedzy na temat budowy teraźniejszych komputerów PC.

Wybór nie jest to bynajmniej prosty. Poza tym, trzeba zaznaczyć, że dobre komputery nie są jednak nadal tak tanie, jak byśmy chcieli. Można sobie kupić komputer za cenę rozsądną, ale nie będzie to sprzęt, o jakim marzą prawdziwi miłośnicy komputeryzacji. A trzeba przyznać, że miłośnicy komputerów są w stanie na dobry komputer wydać nawet grubych kilka tysięcy złotych. Zdarza się im kupować i komputery za tysięcy kilkanaście. Perspektywa jest jednak całkiem dobra. Badania pokazują, że urządzenia z roku na rok tanieją. Dzięki temu w erze komputerów niemal każdy, nawet przeciętnie zarabiający człowiek, będzie mógł sobie pozwolić na dobry i niezawodny sprzęt. Warto też wspomnieć, że obecnie coraz częściej sprzęt PC kupowany jest ludziom na prezent, a szczególnie dzieciom przystępującym do pierwszej komunii świętej. To dobry krok, jeśli chcemy młode osoby zainteresować technologiami informatycznymi, które coraz mocniej będą w kolejnych dekadach dominować wszystkie obszary naszej egzystencji.
Obok uniwersalnych komputerów, na rynku wykrystalizowała się dodatkowa grupa konstrukcji dla graczy. Różnią się one od urządzeń edukacyjnych lub biurowych przeważnie tym, że zainstalowano w nich mocniejsze podzespoły. Bazowa konstrukcja komputera PC pozostaje zawsze identyczna.